नेपालको स्वास्थ्य अबस्थाको भण्डाफोर

37574407_10214550317364442_8147172233136046080_n

डाक्टर केसी र दुर्गा प्रसाई, डाक्टर केपी वली र डाक्टर शेर बहादुर देउवा नेपालको स्वास्थ्य अबस्थाको भण्डाफोरमा बराबर जिम्मेवार छन, जसको शक्ति उसको भक्ति गाउने बजाउने आफ्नो ठाउमा छ तर देश र जनता लुट्न कोहि कसैले बाँकी राखेका छैनन, एक पल्ट अनसन र जुस काण्ड असफल भैसके पछि बैकल्पिक आन्दोलन खोज्नु पर्थ्यो डाक्टर केसीले, उनको १६-१७ औं सत्याग्रह केवल अनसन र जुसमा आधारित हुँदा दुइ चार जना फेस्बुके र निहित उद्देश्य बोकेकाले जहिले पनि खेलाउने, उठाउने, पछार्ने र फेरी उठाउने अनि अन्त्यमा डाक्टर केसीले त्यो अभिनय गरिरहेको जस्तो समाजमा भान परिरहेको छ, डाक्टर भनेको सबै नेपालीको साझा हुनु पर्नेमा कुनै बर्गको, कुनै व्यक्तिको, कुनै पार्टीको र कुनै स्वार्थको जस्तो समाजमा परिरहेको छ, यहि कारण डाक्टर केसीको आन्दोलन सिंगो समाजले ग्रहण गर्न सकिरहेको छैन, कांग्रेसले २८ बर्षभित्र धेरै पटक शासन गर्यो तर उसले डाक्टर केसीको आन्दोलन केवल सान्त्वनामा अल्झाई रह्यो, त्यसको स्थायी समाधान दिन सकेन, नेपाली कांग्रेस पुंजिबादीहरुको पार्टी हो, दलाली व्यवस्थालाई यसले आत्मसाथ गर्नै पर्छ, डाक्टर केसीको आन्दोलन समाजबादमा आधारित छ, नेपाली कांग्रेसले समाजबाद उहिले नै तिलान्जली दिई सकेको हुँदा डाक्टर केसीलाई जुस पिलाएर हलो अड्काउन र त्रिबिबिको जागिर खान मात्र सिमित गर्यो, डाक्टर केसीले ठाने उनको पछुवा नेपाली कांग्रेस मात्र हुन सक्छ, यो समस्याको समाधान नेपाली कांग्रेसका सभापति तथा बेलायतमा पुंजीबाद पढेका शेरबहादुर देउवाले गर्न सक्दैनन, नेपालमा समाजबादी चिन्तन कसैसंग छैन, कुनै पार्टीसंग छैन, कम्युनिस्ट पार्टीहरु समाजबादी होइनन, उनीहरु कांग्रेस भन्दा एक कदम अगाडी बढी सकेका छन, उनीहरु साम्यबादबाट एकै पटक समाजबादमा नटेकी घोर पुंजिबादी दलाल पार्टीमा परिणत भैसके, कांग्रेस बामे सर्दैछ कम्युनिस्टहरु भ्यागुता उफ्रे झैं उफ्रेर माथि चढ्न थाले, कारण यहि हो नेपाली कांग्रेसको गत निर्बाचनको परिणाम, डाक्टर केसीलाई उचालेर बोकेर चरम पुंजिबादी बन्न सक्दैन कांग्रेस, झन् पतन हुन्छ, सर्बसाधारण बिहान बेलुकाको भातमा सिमित ३ करोड नेपालीको समर्थन होइन ३ सय दलाल पुँजीपतिहरुको स्वार्थ सिद्द गर्न जसले सक्छ, जसले भारत र चीनसंग आर्थिक कुटनीतिमा सफलता हासिल गर्न सक्छ, जसले बिदेशी लगानी भित्र्याउन सक्छ र आन्तरिक र बाह्य माफियाहरुलाई जसले रिझाउन सक्छ त्यसले नेपाल चलाउन सक्छ भन्ने कम्युनिस्टहरुले बुझेका छन, यस्तो अबस्थामा डाक्टर केसी र गङ्गा मायाहरुलाई अनसन र जुसमा सिमित गरेर अघि बढ्न उसलाई कुनै टाँगोले छेक्दैन, मार्सी भातको जति बिरोध हुन्छ उनीहरुको धेरै प्रचार हुन्छ, उनीहरुकै चिनापर्ची धेरै बढ्छ, उनीहरुकै चर्चा बढी हुन्छ बिस्तारै दाल भात तरकारीमा सिमित व्यक्तिहरु उनीहरुकै तिर लाग्छन, जब उनीहरुको पुंजिबादले एकादुई उद्योग धन्दा र ब्यापार बिस्तारै चम्किन थाल्छ, कुराहरु धेरै छन – डाक्टर केसीको समाजबादी चिन्तन लागु गर्न दलाल पुंजिबादी दलहरु कोहि इक्षुक छैनन भने डाक्टर केसी बकुल्ला बन्छन बनाइञ्छ्न, यो कुरा धेरैलाई पाचन नहोला तर निश्चित यो हो की पुंजिबादी दलहरु कांग्रेस र एमालेको कुनै एउटा स्वार्थमा सम्झौता हुनासाथ डाक्टर केसी बकुल्ला बन्छन, नेपाली समाजको राजनीति बिगत २० बर्षदेखि यसरी नै स्वार्थमा आधारित रहँदै आएको छ, डाक्टर केसीलाई अनसन र जुसमा फेरी पनि सिमित राख्छन यदि उनले आन्दोलनको रुप बदलेनन भने, अहिलेको समय डाक्टर केसीको जस्तो सत्याग्रहले परिबर्तन ल्याउने समय होइन, १७,००० मारेर, राजतन्त्र उखेलेर फ्याकेर त देशको हालत उस्तै छ भने नन्द प्रसादहरुको सत्याग्रह कम्युनिस्टहरुले बाल मतलब राखेनन्, कम्युनिस्टहरुले कांग्रेसको भन्दा धेरै राजनीति बुझेका छन, जे पनि पचाउछ्न, कांग्रेस हरियो बिटा मात्र पचाउछ तर कम्युनिस्टहरु बाकि सबै रंगका बिटा पचाउन सक्छन अनि कसको बाउको के लाग्छ? डाक्टर केसीको समाजबादी आन्दोलन अब चारु मजुमदारको साम्यवादी ढर्राबाट पनि अघि बढ्न सक्दैन भने सिंहदर्बार अघि लम्पसार भएर पनि समाधान दिन सक्दैन, जिम्मेवार दलहरु सबै समाजबाद बिसर्जन गर्न सफल भै सकेका छन, डाक्टर केसीले जबसम्म दलाल पुंजिबादीहरुको खिलापमा काम गरिरहन्छन उनको आन्दोलन केवल अनसन र जुसमा सिमित बन्दै जान्छ, जब केसी सबैको हुन सक्दैनन तब उनी कसै न कसैको फुटबल भैरहन्छन, सत्याग्रह ५० बर्ष पछि पर्यो, की प्रभाकरण बन्नु पर्यो, की अहमदीनेजाद बन्नु पर्यो, की ह्युगो चाभेज जस्तो हुनुपर्यो,

ताली पड्काउनेहरुको उक्साहटलाई छोड्नु पर्यो, सत्याग्रहको रुप बदल्नु पर्यो, प्लास्टिकको कर्दले कन्याउन छोड्नु पर्यो

यसमा तपाईको मत